"Če je le možno kako to dokazati. Vsi govorijo o tem, da je škodljivo, nikjer pa ni dokazov za to..."
V bistvu je kar nekaj dokazov o škodljivosti plesni. Če le nekoliko "pogooglate" boste našli vrsto različnih člankov in opravljenih študij.
Da bo lažje, nekaj direktnih povezav navedem v nadaljevanju.
Iz kje črpam neodvisne informacije?
Zame je Wikipedija neutralen vir informacij, kateremu dajem visoko mero zaupanja. Zato se tja velikokrat sklicujem za reference. Drugi vir pa so vladne mednarodne organizacije. Tudi te neodvisno podajajo informacije.
Najprej pa poudarim. Plesni in raznovrstnih gliv je preko 200.000 različnih vrst, okoli 100.000 pa jih je prepoznanih. Niso vse škodljive, nekatere pa so.
Nekatere prepoznamo že po zunanjem videzu, nekatere je potrebno pregledati v laboratoriju. Ker so ti postopki zamudni, plačljivi in niti ni nujno, da plesen v laboratoriju prepoznajo, vsako plesen v stanovanju tretiramo kot škodljivo.
Je plesen škodljiva?
Spodaj bo nanizano nekaj povezav. Prinesite si kavo saj lahko za nekaj ur okupirate računalnik. Jaz pa bom tukaj naredil le kratek povzetek.
Študije so namreč dokazale, da ljudje, ki so povečano občutljivi, že imajo težave z alergijami, astmo, oslabljenim imunskim sistemom in živijo v vlažnih ter plesnivih prostorih, hkrati povečujejo možnosti za poslabšanje zdravja.
Katere so najpogostejše težave zaradi plesni?
Najpogostejše so alergične reakcije, potem težave z dihali, simptomi povezani s poslabšanjem imunskega sistema, težave s kožo, sinusi, kašljanje, draženje v grlu... Več o tem lahko preberete na Wikipediji tukaj: Plesen in težave z zdravjem. (besedilo je v angleščini)
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je težave s plesnijo razdelila v širše kategorije:
- Težave z vnetjem sluznice (nos, oči, grlo).
- Neurotoksične težave (glavoboli, utrujenost, razdražljivost).
- Astma in astmi podobni simptomi (tiščanje v prsih, sopenje).
- Težave s kožo in draženje.
- Prebavne motnje.
Ključna ugotovitev pa je povečanje bolezni na splošno, ki se dogajajo pogosto in v dokaj kratkem časovnem obdobju.
Sindrom bolne stavbe
Težave z bivanjem v slabih razmerah so tako podobne in ponavljajoče, da v Ameriki za to celo obstaja ime. Sick building syndrome, ali SBS s kratico. Sindrom bivanja v bolni stavbi, če bi direktno prevedel.
Sindromi so največkrat posledica slabega ogrevanja in dovajanja svežega, kvalitetnega zraka. V večini primerov simptomi izginejo, ko stanovalci zapustijo take prostore, v nekaterih primerih pa lahko življenje v neprimernih prostorih pusti tudi trajne posledice.
Še drugi viri
V slovenščini boste največ našli prav na tej domeni:
Drugje pa še:
- Kako plesen vpliva na ljudi (EPA - United States Enviromential Protection Agency - ang)
- Dejstva o vplivu plesni (CDC - Centers of Disease Control and Prevention - ang)
In pa, če poklikate linke in vire v člankih na Wikipediji, boste kar nekaj časa sedeli za računalnikom.
Želite še več informacij o sanaciji plesni? Pojdite nazaj na seznam vprašanj s klikom tukaj: PLESEN ali pa pojdite nazaj na domačo stran: Slikopleskarstvo Kalinero.
Sedaj ste vi na vrsti
Imate kakšno dodatno idejo, mnenje, izkušnjo? S čim ste že poizkusili pa je ali ni delovalo? Komentirajte spodaj ali pa delite članek s kom, ki mu bo prav prišel.